Bozcaada Genel Bilgiler

ÖZEL GÜNLER


BOZCAADA YARI MARATONU VE 10K KOŞUSU / 18 MAYIS

Bu yıl adidas ana sponsorluğunda düzenlenen Bozcaada Yarı Maratonu 18 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Yarı maraton ve 10K Koşusu’nun da yapılacağı organizasyonda katılımcılar, iki güne yayılan etkinliklerle unutamayacakları bir deneyim yaşayacaklar.

Sporun yaşamları değiştirebilme gücüne inanan adidas, Bozcaada Yarı Maratonu’nu benimsediği sürdürülebilirlik vizyonuyla şekillendiriyor ve yarış heyecanını daha yukarı taşıyacak sürpriz etkinlikler, doğaya dokunan özel projeler ile koşudan fazlasını vaad ediyor. Bozcaada’nın doğal güzelliği, temiz havası, tarihi dokusunun sporla birleştiği adidas Bozcaada Yarı Maratonu, katılımcıları daha aktif bir yaşama davet ederken kurgusu ve verdiği mesajlarla doğa ve çevre bilincine de katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yarı maraton ve 10K koşuları yanı sıra çocuk ve evcil hayvan parkuru gibi yan kategoriler ve sürpriz aktivitelerle bir festival havasının yaşanacağı adidas Bozcaada Yarı Maratonu’nun ikinci gününde ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunun da yaşanacağı organizasyon farklı etkinliklerle devam edecek.

ULUSLARARASI YEREL TATLAR FESTİVALİ / 29-30 HAZİRAN

Bozcaada’nın yerel lezzetlerini daha çok insanla tanıştırmayı hedefleyen “Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali bu yıl da çok renkli! 21-23 Eylül tarihleri arasında 9.’su düzenlenecek olan Uluslararası Yerel Tatlar Festivalinde her yıl olduğu gibi bu yıl da adalı hanımların hazırladığı yemeklerin tadımları yapılacak.

Etkinlikleri sadece bir alanla sınırlı tutmatan festival ekibi sokak müzisyenleri, dans, yoga ve pilates workshopları ile konuklara keyifli zamanlar yaşatacak.

ULUSLARARASI BOZCAADA SALHANE ŞARAP GÜNLERİ / 9-14 TEMMUZ

Salhane’nin eşsiz manzarasında, adanın poyrazı ve denizin tuzuyla olgunlaşmış muhteşem ada şaraplarından tadım yapmaya hazır mısınız?

Bozcaada’nın en güzel ve en özel mekanlarından biri olan Salhane, 9-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında Uluslararası Bozcaada Salhane Şarap Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Şarap ve bağ kültürünün çok eski yıllara dayandığı Bozcaada’nın özgün lezzetlerini bu etkinlikte tadabilirsiniz. Bozcaada’nın yerel şarap markalarının ve uzmanlarının katılacağı tadımlar 9-14 Temmuz tarihlerinde saat 18:00-21:00 arasında gerçekleşecek. Sizi de adanın en güzel olduğu zamanlarda, bu özel etkinliğe bekliyoruz.

BOZCAADA CAZ FESTİVALİ / 19-21 TEMMUZ

Bugüne kadar; cazın ustalarını dinlediğimiz, 9/8’lik müziklerle göbek attığımız, genç yetenekler keşfettiğimiz, farklı disiplinlerden müzisyenleri aynı sahnede gördüğümüz ve festival özel projelerini ilk kez izlediğimiz Bozcaada Caz Festivali, 2019 programını Salon İKSV ev sahipliğinde gerçekleşen ilk İstanbul buluşması ile açıkladı.

Deniz, doğa ve müziğe ayrılmış bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin rotası haline gelen Bozcaada Caz Festivali 2019 programında; Londra’dan çıkan en heyecan verici yeteneklerden biri olarak görülen davulcu Yussef Dayes, müziğin en saf halini icra etmeyi hedefleyen isimleri bir araya getiren Erkan Oğur Anatolian Blues Project, caz ve hiphop’ı kendine özgü tarzda harmanlayan Berlin’in dinamik ismi Bobby Rausch ft. Giw, Türk müziğinin fark yaratan isimlerinden Birsen Tezer, Tuluğ Tırpan, Eylem Pelit ve Volkan Öktem’in projesi Pow Trio ve çok daha fazla ismi ağırlayacak.

İçeriğin gücüne inanan programı ile pek çok sanatçıyı seyirciyle buluşturan festival bu yıl üçüncü kez 19-20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde Kendine Has ve Volkswagen’in katkılarıyla, 3dots, allaturca ve Pavli Bozcaada işbirliği ile gerçekleşecek.

Bozcaada’nın farklı noktalarında sürpriz konserler, gastronomi etkinlikleri, çocuk atölyeleri , beden odaklı atölyeler, Bozcaada keşif rotaları, tadım etkinlikleri gibi müzik dışı disiplinlerden oluşan programı ve sosyal içerikli projeleriyle festival, bu yıl da enerjisini tüm Bozcaada'ya yayacak.

AYAZMA PANAYIRI (AYA PARASKEVİ) / 26 TEMMUZ

Her yıl Bozcaada Ayazma Manastırın’da yapılan Aya Paraskevi ayini; hem Türkiye’den hem de Hristiyan dünyasının dört bir yanından ziyaretçiyi Bozcaada’da ağırlıyor.

Hristiyan inancına göre; sabah Aya Paraskevi Manastırı’nda yapılan ayinle etkinlik başlar. Bu ayinde o yılın ilk ürünü (ilk üzüm hasatı) kutsanır, Tanrı’ya verdiği bu ürün ve bereket için şükran sunulur ve dua edilir. Dindar olanlar bu ayinden önce üzüm yemezler. Ayini sonrasında serilen bembeyaz örtülere evlerde önceden hazırlıkları yapılan sofralar kurulur; masadan masaya ikramlar yapılır ve yemekten sonra neşeli müzikler eşliğinde danslar edilir. Bozcaada bu yıl, Ayazma Panayırı’na sizi de davet ediyor.

ERKEN BAĞBOZUMU GÜNLERİ / 26 TEMMUZ

Yel değirmeni, deniz feneri ve masmavi Ege Denizi... Bunlarla birlikte Bozcaada’yı özel kılan bir şey daha var: Dünyaca ünlü Bozcaada şarapları.

Bozcaada için Ağustos ayının ortaları erken bağbozumu demektir ve bu tarihlerde üzüm bağlarına adeta şenlik havası gelir. Siz de 10- 16 Ağustos tarihleri arasında, Bozcaada Erken Bağbozumu Günleri’ne gelebilir; üzüm bağlarında başlayan ve adalı şarap üreticilerinin elinde dünyanın en güzel lezzetine dönüşen Bozcaada şaraplarının hikayesine tanıklık edebilirsiniz.

OZANIN GÜNÜ VE HOMEROS OKUMALARI / 03 AĞUSTOS

Homeros’un anısına, 2002 yılında gazeteci Haluk Şahin tarafından başlatılan “Ozanın Günü ve Homeros Okumaları etkinliği, bu yıl 3 Ağustos 2019 Cumartesi günü Salhane’de edebiyat severleri ağırlayacak.

Kültür ve sanat adası Bozcada’da her yıl düzenlenen ve gelenek haline gelen Ozanın Günü ve Homeros Okumaları etkinliğinde yine birçok ünlü şair, yazar ve sanatçı bir araya gelecek. Siz de bir sanat aşığıysanız, Ozanın Günü ve Homeros Okumaları etkinliğini kaçırmayın.

KÜLTÜR SANAT BAĞBOZUMU FESTİVALİ / 06-08 EYLÜL

Bozcaada’da bu sene 19.’su düzenlenecek, adanın en köklü festivallerinden Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali, bu yıl da şarap fabrikalarının bağlarında gerçekleştirilen bağbozumu ile başlayacak. Festival kapsamında konserler, sergiler ve söyleşiler de ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.

Bağbozumu şenlikleri, bir yıllık çalışmanın sonucu olarak tüm bağcıların ve ada halkının bir araya gelerek kutladığı bir şenlik olarak öne çıkıyor. Bozcaada’nın bağlarında, Ege’nin en güzel üzümlerinden elde edilen şarapların namı da dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi cezbediyor.

Bağbozumu festivali, son yıllarda gelişen turizmle birlikte büyük bir organizasyon olarak kutlanıyor. Toplam 3 gün süren şenlikte eski gelenekleri hatırlamak adına çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Sembolik ve bir o kadar da eğlenceli bir bağbozumu etkinliği ile festival başlıyor. Bozcaada’nın bağcıları, işçilerle ve festival ziyaretçileriyle birlikte traktörlere biniyor ve bağlara gidiliyor. Burada ilk üzümler toplanıyor, küfelere konularak eskiden olduğu gibi atlarla, eşeklerle ve pırpır denen minik traktörlerle ada meydanına getiriliyor. Bu eğlenceli ve kalabalık yolculuk boyunca da müzikler çalınıyor, işçiler hasat zamanını kutlayarak, eğlencelerle yolu keyifli hale getiriyor. Bağbozumu etkinliği ile başlayan festival boyunca, adanın kalesinde konserler de Bozcaada Kültür Sanat Bağbozumu Festivali’ne renk katıyor. 7-9 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Bozcaada Kültür Sanat Bağbozumu Festivali’ne sizleri de bekleriz.

ULUSLARARASI ŞARAP YARIŞMASI / 07-10 EKİM

Dünyanın dört bir yanından gelen şaraplar, 7- 10 Ekim tarihleri arasında Bozcaada Uluslararası Şarap Yarışması’nda yarışacak.

Bozcaada’da doğa, sanat, müzik ve şarabı bir araya getiren Bozcaada Uluslararsı Şarap Yarışması’nda, 7-10 Ekim tarihleri arasında ziyaretçileri birbirinden lezzetli şarapların dışında çeşitli etkinlikler de bekliyor olacak.

ULUSLARARASI EKOLOJİK BELGESEL FESTİVALİ (BİFED) / 09-13 EKİM

Dünyanın en nitelikli çevre filmlerini, sanat ve ekolojinin iç içe geçtiği Bozcaada’da sanatseverler ile buluşturmak için düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, tek başına bile adaya gelme sebebi.

Bozcaada’da gerçekleşen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali boyunca, iki ayrı salonda eş zamanlı olarak 10.00- 20.00 saatleri arasında panoroma ve yarışma filmlerinin gösterimleri gerçekleştiriliyor. Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen atölye çalışmaları, fotoğraf sergileri, ekoloji konulu paneller, konserler ve Bozcaada’nın eşsiz doğasıyla birlikte katılımcılar keyifli bir deneyim yaşıyor.