Sanat Galerileri

SANAT GALERİLERİ


Bozcaada’nın ada olmasının getirdiği izole hali onu her dönem sanatçılar için çekici kılmış. 70'li yıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlayan çoğunluğu ressam birçok sanatçı sayesinde Bozcaada’nın bir sanatçı adası ünvanını taşıdığını söyleyebiliriz.

Adanın sanatçıyı çeken, hatta yaşayanlarını birer sanatçıya dönüştüren bir havası var sanki. Burada doğanın güzellikleri ve süprizleriyle beslendikçe bu zenginliği dışa vurmak için belki kaleme, belki fırçaya sarılıyorsunuz ama tepkisiz kalamıyorsunuz.

Adalı sanatçıların ürünlerini paylaşabileceği birçok mekan var Bozcaada’da. Rengigül Sanat Galerisi'nin yıllar önce başlattığı sanat sunum geleneği, yeni galeri ve sanat evlerinin katılımıyla gelişmiş.

Yazın adanın sokakları veya bir ressamın kapısı herkese açık evi bir sergi alanına dönüşebiliyor. Yaz sezonu boyunca sürekli açık olan sergileri dolaşmak tatilinize renk katacak bir aktivite olacaktır. Üstelik bu sanat kokan adada siz de içinizdeki sanatçının sesini duyabilirsiniz.

Galeriler
Rengigül Sanat Galerisi: Sakin bir sokakta yer alan galeri aynı zamanda kafe olarak vakit geçirebileceğiniz bir yer.
Bozcaada Sanat Galerisi: Seramik sanatçısı Belgin Şahin tarafından yürütülen galeri, müzenin hemen yanında yer alıyor. Yaz boyunca bahçesinde çeşitli aktiviteler de düzenleniyor. Itırlı Bahçe ada merkezinde kitabınızı alıp takılabileceğiniz sessiz bir ortam da sunuyor.

Sergi Açılışları
Sergi açılışları Bozcaada tatillerinin vazgeçilmez aktivitesi.Yaz döneminde sergiler 10 günde bir yerini yenisine bırakıyor. Dolayısıyla 2 sanat galerisinde bol bol sergi açılışı oluyor. Sergi açılışları, ada şaraplarının sunulduğu kokteyllerin de etkisiyle çok keyifli geçiyor. Ada halkının ve ziyaretçilerin bir araya geldiği bu sergilerin açılış tarihlerini afişlerden, merkez içinde yapılan anonslardan ve facebook sayfasindan takip edebilirsiniz